Magától értetődő az, hogy a logó nagyon fontos része a vállalkozásod vizuális megjelenésének. Azt viszont tudtad, hogy a legtöbb vállalkozásnak több logóváltozata is van? Valójában nagyon gyakori, hogy a márkák négy logóváltozattal is rendelkeznek, amik különböző nyomtatott és digitális használatához is alkalmasak.
Az egyik változat az a vállalkozásod elsődleges logója, a másik három pedig kiegészítők mellé. Összességében ezek a logóváltozatok sokoldalúbbá teszik a vállalkozásod megjelenését és elősegítik, hogy különböző helyeken egységesen nézzen ki.
Mik is pontosan a logóváltozatok?
Egyszerűen a logóváltozatok a saját logód alternatív változatai. Stílusukat tekintve nem nagyon különböznek egymástól, hiszen minél összetartozóbbnak tűnnek, annál jobb. A fő különbség köztük az alakjuk. Mindegyik változat bizonyos felhasználási esetekre alkalmazható, amelyeket az alábbiakban tekinthetsz meg.
Négy általános logóváltozat
Természetesen nem szükséges négy logóváltozat. Egyes vállalkozásoknak többre van szüksége, másoknak pedig kevesebbre. Ennek a száma valóban attól függ, hogy milyen típusú vállalkozásod van, hol és milyen felületen jelennek meg a logóid.
Az alábbiakban olvashatsz a négy leggyakoribb logóváltozatról, amelyek segítenek téged egy összefüggő és sokoldalú vizuális márkaidentitás kialakításában. Bemutatás céljából példákat mellékelek azokra a logókra, amelyeket az egyik márkaépítő ügyfelem, az Vincze Kitti műkörömépítő számára készítettem.
1. Elsődleges logó
Az elsődleges logó a legteljesebb és legösszetettebb logóváltozat. Gyakran egy szöveg (a vállalkozásod neve) és egy egyedi illusztráció vagy ikon kombinációját tartalmazza. Esetleg megjeleníthetsz rajta egy feliratot és az vállalkozás megalapításának az évét is. Az elsődleges logók vízszintesen és függőlegesen is általában jól kiegyensúlyozottak.
Az elsődleges logó a leggyakrabban használt logóváltozat, és leginkább a nagyméretű helyeken használható, például a weboldalak fejlecében, a brosúrákban és a feliratokban.
2. Széles vagy vízszintes logó
Az elsődleges logó szélesebb változatát gyakran vízszintes vagy másodlagos logónak nevezik. Az elsődleges logó vízszintes változatának létrehozásához szükség lehet némi átstrukturálásra vagy egyszerűsítésre, például a szlogen eltávolítására. Egyes esetekben a vízszintes logó egyszerűen egy tipográfiai logó a vállalkozás nevével, egyéb elemek nélkül.
A széles logók tökéletesek fejléces papírokhoz, e-mail aláírásokhoz és a közösségi média bannerekhez.
3. Aljelölés
Az aljel egy tömörített és egyszerűsített logóváltozat. Általában csak a márka ikonját vagy kezdőbetűit tartalmazza, de vannak kivételek. Az aljelek általában kör vagy négyzet alakúak.
Az aljelölések kiválóan alkalmasak kis képernyőkön, ahol az elsődleges és másodlagos logók olvashatatlanná válnak, például a közösségi média profilképei és vízjelei.
4. Favicon
A favicon egy apró ikon, amely a böngésző lapján, a webhely címe mellett található. Mivel nagyon kicsi, általában csak az elsődleges logó ikonját tartalmazza. Ha a logórendszer nem tartalmaz ikont, a favicon ehelyett a márkanév kezdőbetűiből állhat.
Hány logóváltozattal rendelkezik a Te vállalkozásod?
Ezeken a változatokon kívül fontos, ha színes logóval rendelkezel, hogy az jól mutasson különböző színárnyalatokban és fekete fehérben is. Ez azért fontos, mert különböző helyeken szükség lehet a logó sötét színű, világos színű, fekete, fehér vagy akár a szürkeárnyalatos változatára.
Remélem, hogy ez a bejegyzés segített neked megérteni, hogy milyen előnyökkel jár az, ha akár négy logóváltozattal is rendelkezel. Összefoglalva, a logóváltozatok sokoldalúbbá teszik a vállalkozásodat, és segítenek abban is, hogy a lehető legjobb fényben mutasson a különböző – nyomtatott és digitális – beállításokban.
Webdesignerként az ügyfeleimmel azon dolgozom, hogy egy különleges és kiemelkedő elsődleges logót tervezzek, majd az igényeiknek megfelelően további variációkat alkossak. Kattints ide, ha többet szeretnél megtudni a logó és arculattervezési szolgáltatásomról.
Kovács Klaudia
webdesigner és grafikus
A logó és weboldalkészítés számomra nem csak munka, hanem ez a hobbim is. Nincs annál jobb érzés, amikor átadásra kerül egy projekt és látom, hogy mennyiben segít ez azoknak akik engem választottak.
Tudj meg többet →Készen állsz, hogy magasabb szintre emeld a vállalkozásod?
Ha felkeltettem az érdeklődésed, honlapkészítéssel kapcsolatban töltsd ki az árajánlat menüpont alatt található kérdőívet, vagy másféle megkeresés, vagy csak érdeklődés esetén pedig a kapcsolat menüpont alatt tudsz nekem írni!